Školné - proč a jak

středa 16. červen 2010 20:01

Tak už je to tady. Strany budoucí vládní koalice se chystají zavést školné na veřejných vysokých školách v ČR. Internetem kolují vtípky na účet mládeže, která naivně volila pravici a teď se diví, co se chystá. Upřímně řečeno: pokud někdo volil jen na základě antiparoubkovské hysterie, knížetova charismatu, či svatouškovských proklamací jeho strany, aniž by si přečetl volební program, pobavený úsměv si určitě zaslouží. Co se ale týče lidí v mém okolí, nevím o takových případech, spíš všichni tušili, do čeho jdou.

Já osobně jsem pro zavedení školného. Nevím, jestli si od toho můžu slibovat nějaké zlepšení kvality výuky, nicméně i tak jsem pro. Důvod je ten, že nic by podle mě nemělo být úplně zadarmo. Každý, kdo využívá nějakou službu hrazenou z veřejných rozpočtů, měl by se na jejím financování osobně spolupodílet. Vzdělání je nákladné a přináší studentovi prospěch - jde o rozšíření jeho obzorů, ale zejména možnost dosáhnout na lepší výdělky. Není úplně fér, aby to všechno hradila společnost jako celek, včetně těch, které nějaká vysoká škola vůbec nezajímá. Namítnete, že oni taky potřebují doktory, inženýry a právníky. Ty si ale přece i tak platí jinými způsoby, ať už prostřednictvím zakoupených výrobků a služeb, či z daní. Třeba v Karviné se (podle toho, co jsem slyšel) musejí studenti mít při nočních tazích na pozoru před útoky místních chacharů, což až moc živě ilustruje nechuť některých lidí vůči školství placenému z jejich kapes. (Tímto samozřejmě nehodlám obhajovat činy podobných agresorů.)

 

Ve svém minulém příspěvku na blog jsem chválil předsedu Svobodných Petra Macha za jeho nekompromisní a důsledně pravicové vize. V tomto případě jsem však poněkud "vyměknul" a názor pana předsedy mi přijde až moc radikální. Mach totiž chce převést veškeré financování školství z rozpočtové sféry na přímo placené školné a zároveň nezavádět různé sociální "berličky" jako je odklad placení nebo státem garantované půjčky. Ano, jistě by se školství teoreticky obešlo bez financování státem, ale osobně bych byl proti něčemu takovému, alespoň v tuto dobu. Myslím, že nejdřív by měl existovat systém školného se zachováním určité státní účasti, přičemž by se měly vyhodnocovat jeho dopady na sociálně slabší studenty a teprve potom se by se dalo uvažovat o dalších krocích. Sociální mobilita je důležitým rysem demokratické společnosti a proto musí mít přístup ke vzdělání i chudší vrstvy obyvatelstva.

 

Také nebyl příliš trefný výrok Petra Nečase o tom, že studentům stačí odpustit si pár mejdanů a mají na školné. Někteří se třeba musí živit sami a rozhodně by to se sháněním peněz na školné neměli tak snadné. Nicméně takový výrok nevadí, protože systém odloženého školného, který koalice chystá, tento problém snad eliminuje. I přímo placené školné kryté systémem bezúročných či mírně úročených půjček s benevolentním splátkovým kalendářem by tuto funkci splňovalo. Platit po škole něco přes 1600 korun měsíčně po dobu 5 let (10 semestrů x 10 000 = 100 000 / 60 měsíců) si snad může dovolit i člověk, který nemá vysoké výdělky. Pokud tedy o vzdělání stojí. Ve srovnání s hypotékami na sumy jdoucí do milionů to není tak velký závazek.

 

Závěrem bych ještě vyjádřil svou radost nad tím, že snad nedojde k realizaci návrhu, aby se výše školného odvíjela od prospěchu studenta. Pokud si dobře vzpomínám, v minulosti něco takového nadhodila ČSSD (a potom na to radši zapomněla). Na první pohled to vypadá skoro pravicově: proč nezvýhodnit ty, co jsou schopní a snaží se? Ale není to tak. Mnohem logičtější (a pravicovější) je přístup "zaplať za to, co ti bylo poskytnuto a nakolik to zužitkuješ a budeš to umět, to už je tvoje věc". Navíc vám každý vysokoškolák potvrdí, že je to často o štěstí a zejména zde hraje roli faktor náročnosti dané školy. (Absolvoval jsem jednu vysokou školu a na druhé mám před státnicemi. Na jedné z nich jsem měl všechny zkoušky na poprvé a většinu za jedna, na té druhé jsem neměl nouzi o dvojky, trojky a hlavně opakované pokusy.) Některé VŠ by tak spousta studentů studovala zadarmo a na některých by platili skoro bez výjimky všichni. Navíc se nabízí poťouchlá otázka, jestli by takový systém generoval lepší odborníky nebo pouze fanatičtější šprty. Každopádně jde v konečném důsledku o ryze socanský přístup typu "potřebujeme do toho nalít víc peněz, tak to vybereme od těch, u kterých se to dá zdůvodnit tak, aby to dobře vypadalo a vůbec neva, že to nemá logiku."

Jan Rektor

Jan Rektor

Jan Rektor

Postřehy o aktuálním dění a vůbec o tom, co mě napadne...

Divný brýlatý kluk, co pořád sedí buďto u počítače, nebo nad časopisem, či knihou, nebo v hospodě:-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora